kazhal
09 بهمن 1401 - 15:45

وضعیت کرونا در ایران افزایشی نیست

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه وضعیت کرونا در کشور، ثابت مانده و رو به افزایش نیست، گفت: امیدواریم با کاهش موارد کرونا در سایر کشورها، در آینده نزدیک شاهد اعلام پایان پاندمی کرونا باشیم.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، حمیدرضا جماعتی،دبیر کمیته علمی کشوری کرونا  اظهار داشت: در جلسه امروز، تغییرات جدید دستورالعمل مورد بررسی قرار گرفت؛ البته خیلی تغییرات زیادی نسبت به ورژن  این دستورالعمل وجود نداشت اما در این مدت، زیرسویه های جدیدی از کرونا شناسایی و باعث شد که فاز التهابی شدید و درگیری ریوی که در سویه‌های اولیه کرونا وجود داشت و همچنین میزان مرگ و میر بیماران در سویه ها و زیرسویه های جدید، کمتر شود اما جهش های جدید کرونا با سرایت زایی بیشتر همراه بوده است.

وی افزود: در صورتی که سازمان غذا و دارو پس از بررسی‌های لازم، داروی «پکسلووید» را وارد فهرست دارویی کشور کند، کمیته علمی کشوری کرونا، مصرف آن را برای افراد واجد شرایط از جمله افراد پرخطر، دارای بیماری متوسط تا شدید، نقص سیستم ایمنی، سن بالا و واکسینه نشده‌ها، توصیه می‌کند. کمیته علمی این دارو را چند هفته پیش برای این گروه از بیماران، تایید کرد اما در دستورالعمل جدید تشخیص و درمان کرونا، تاکید شده که مصرف و تجویز این دارو، منوط به تایید و ورود آن به فهرست دارویی کشور توسط سازمان غذا و دارو است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: بررسی‌ها و مطالعات کشورهای مختلف نشان داده که داروی «پکسلووید» در افراد پرخطر، با سن بالا، واکسینه نشده‌ها، بیماران دارای بیماری زمینه‌ای و نقص سیستم ایمنی که امکان سکته و بستری آنها در بیمارستان وجود دارد، می‌تواند تا 88 درصد موثر باشد و از تحمیل فشار مضاعف بر بیمارستانها و نیروهای مراکز درمانی، پیشگیری کند.

جماعتی با بیان اینکه وضعیت کرونا در کشور، ثابت مانده و رو به افزایش نیست، گفت: بر اساس پیش بینی‌ها باتوجه به ساختار ویروس، جهش‌های صورت گرفته در آن، ابتلای طبیعی بخشی از مردم کشور به کرونا و نیز واکسیناسیون در ابعاد گسترده، شاهد بستری و مرگ و میر پایین موج هشتم هستیم و امیدواریم با کاهش موارد کرونا در سایر کشورها، در آینده نزدیک شاهد اعلام پایان پاندمی کرونا باشیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1005296